Skip to main content

Miért fontos a rendszeres fogászati szűrés?

A szép és ápolt fogsor, a magabiztos, boldog mosoly nem csak esztétikai szempontból fontosak, hanem az egészségmegőrzés és a megelőzés fontos részét is képezik. Ezért szükséges a fogászati szűrővizsgálatok rendszeres, évenkénti elvégzése.

  • a szűrésen fogorvosaink olyan elváltozást is felismernek, amelynek még nincsenek tünetei, de kezelést igényelnek;
  • a kezdetben minimális kezelést igénylő elváltozások, ha nincsenek idejében kezelve, később komoly és igen költséges beavatkozásokat igényelnek;

  • a rákbetegségek javarészt megelőzhetők, és ha korán felismerik őket, jól kezelhetőek;

  • a rendszeres szűréssel megelőzhetőek a későbbi komolyabb és igen költséges kezelések;

Hogyan zajlik egy fogászati szűrés?

  • Szájvizsgálat
  • Szakorvosunk a teljes körű szűrővizsgálat során ellenőrzi a fogazat, az íny, az ízületek, a nyálkahártya, a nyelv, a szájpad, valamint a garatív és a nyelv alatti régió állapotát, különös hangsúlyt fektetve azokra a részekre, ahol ügyfeleinknek panaszai vannak.
  • A szűrés részét képezi a röntgen felvételek kiértékelésével az állcsontok vizsgálata a gyökércsúcsok körül, esetleges gyulladásos jelek felismerése, érzékenység szűrése.
  • Szájápolási és szájhigiéniai tanácsadás.
  • Az egyénre szabott kezelés átbeszélése szakemberünkkel.
Sopron, fogorvos, fogínygyulladás, fogínybetegség, fogászati szűrővizsgálatok, góckutatás, parodontológia, soproni fogorvos, parodontitis, fogágybetegségek, fogínysorvadás

Parodontológia

A parodontológia (a görög περί peri "körül"; ὀδούς odous "foga", birtokos ὀδόντος odontos) a fogászat speciális ága. A fogágybetegség, orvosi néven parodontitis (közismert nevén fogínysorvadás) a fogat körülvevő szövetek baktériumok okozta gyulladásos megbetegedése

A fogágy mindazon szövetek együttese, amelyek a fogakat stabilan a helyükön rögzítik. Ide tartozik: az íny, a fogakat a csonthoz rögzítő kollagén rostok, a foggyökér cementrétege (amelybe a rostok beágyazódnak) és a fogat körülvevő csont. Ha a fogágy gyulladása előrehaladott, az előbb említett szövetek mindegyike érintetté válik. A fogágybetegségről azért érdemes tudni, mert viszonylag kevés tünet jelentkezése mellett is a fogak elvesztéséhez vezet.

A betegség kezdetén ínygyulladás alakul ki, melynek tünetei, hogy az íny vörössé válik, megduzzad és erősebb nyomásra, vagy akár a fogmosás során vérzik. Abban az esetben, ha betegséget nem ismerik fel időben, és nem történik megfelelő kezelés, a gyulladás krónikussá válik, átalakul fogágybetegséggé. Ilyen esetekben a fellazult íny és a fog felszíne között egy fokozatosan mélyülő rés, úgynevezett tasak alakul ki.

A betegség előrehaladtával egyre mélyebbé válnak ezek a kialakult tasakok, ezért egyre kevésbé lehetséges a tisztításuk. Ezáltal egyre agresszívebb baktériumok szaporodnak el az íny alatti oxigénhiányos környezetben. Ennek következtében a tartószövetek előrehaladott pusztulása következik be, mely a fogak meglazulásához és végül elvesztéséhez vezet bizonyos idő eltelte után. A betegség kevésbé ismert következménye a fogak elvándorlása, ami a gyulladás miatt meggyengült csont miatt  következik be. Egyszerűen nem képes ellenállni a rágóerőknek a meggyengült csont. 2017-es statisztikai adatok szerint továbbra is ez a betegség a vezető ok a felnőttkori fogvesztések esetében.

Korai státiumban észlelhető tünetek:

  • az ínyvérzés
  • fokozott fogkőképződés
  • kellemetlen szájszag/lehelet
  • kezelés nélkül a csont is gyulladásba kerül a fogak meglazulnak. 

A fogágybetegséget kialakulásáért a szájban megtalálható baktériumok megváltozott összetétele felelős. Meghatározott kórokozó fajok felszaporodása okozza. Ezek az agresszív baktériumok forrása jellemzően az eltávolítatlan lepedék, fogkő. A nem megfelelő fogmosási technika vagy a fogmosás részleges vagy teljes hiánya, illetve a plakk eltávolítását megnehezítő nem megfelelően kialakított (elálló) tömés- és koronaszélek okozhatják. 

Fogmosás, fogápolás, szájhigiénia, Fogászati, megelőzés, fogászati szűrővizsgálatok, szűrővizsgálat, kezelések

Fogászati szűrővizsgálat

Fogászati szűrővizsgálatok

A fogak egészségéért, Sopronban!

A szűrővizsgálatok fontosságáról

A fogászati szűrővizsgálatok különösen fontosak több okból is. Először is, lehetővé teszik a fogászati problémák korai felismerését, amikor még kezelésük egyszerűbb és költséghatékonyabb. A korai diagnózis számos esetben megelőzheti a komolyabb fogászati beavatkozásokat, mint például a gyökérkezelést vagy a fogak elvesztését. Másodszor, a rendszeres fogászati ellenőrzések hozzájárulnak az általános egészség megőrzéséhez is, mivel bizonyos szájüregi állapotok, mint például a parodontitis, összefüggésben állhatnak szív- és érrendszeri betegségekkel, cukorbetegséggel és más állapotokkal.

"A rendszeres fogászati szűrővizsgálatok elengedhetetlenek a szájüregi egészség fenntartásához. Ezek a vizsgálatok nem csupán a jelenlegi problémák azonosítására szolgálnak, hanem lehetőséget biztosítanak arra is, hogy proaktívan kezeljük az esetleges jövőbeli komplikációkat. A fogászati problémák korai felismerése jelentősen csökkentheti a későbbi bonyolult és költséges kezelések szükségességét." - Dr. Szilágyi László főorvos.

Ez az idézet jól összefoglalja, hogy a fogászati szűrővizsgálatok miért kritikusan fontosak nem csak a fogak egészségének megőrzése, hanem az általános jólét és a nagyobb egészségügyi problémák megelőzése szempontjából is. A fogászati problémák korai felismerése és kezelése hosszú távon megőrizheti a természetes fogakat, javíthatja az életminőséget, és csökkentheti az egészségügyi kiadásokat.

Cím

Várkerülett 75. (Pannonia Hotel)

H-9400 Sopron

Telefon

Nyitvatartási idő

Hétfő – Péntek

09:00 – 16:30